Zdjęcia podwodne. Ryby akwariowe.
Wszystko o rybkach i roślinkach. Jak czegoś brakuje to pisać na k_zdynek@wp.pl. Zdjęcia robię sama (copyright).

Szczupieńczyk liniowy

Szczupieńczyk liniowy lub też pregowany jest świetną rybką, tyle że ja mam trzy i jeden jest pokręcony. Najpierw zabił, a potem sam popełnił samobójstwo- tak to nazwałam, poniewaz zabił mi neonka i kiedy wyszłam z pokoju sam wyskoczył z akwarium, wróciłam i znalazłam go w drugim końcu pokoju. Podniosłam na siatkę i wrzuciłam do akwarium i żyje. Ma się dobrze.
Szczupieńczyk pręgowany lub liniowy posiada szczupakowatą sylwetkę, co wiele mówi o jego trybie życia. Żyje blisko powierzchni wody o czym świadczy prosty i płaski grzbiet oraz przesunięta ku tyłowi płetwa grzbietowa. Rzadko kiedy wpływa do innych części akwarium. Dodatkowo świadczy o tym otwór gębowy, który jest umieszczony na samym czubku głowy i delikatnie odwrócony ku górze. Samce są złocistozielone do żółtawobrunatnych z łuską połyskującą na złocistoczerwono. W tylniej części ciała posiada 8 ledwo widocznych poprzecznych pasów. Natomiast samica posiada ciało złocistozielone, ciemniejsze, bardziej matowe z 8 dobrze widocznymi poprzecznymi pasami w tylniej części. Samica jest nieco mniejsza oraz mniej smukła od samca. Jest rybą żywotną, agresywną i należy do drapieżników. Większość czasu spędza w powierzchniowej strefie wody. Bardzo często skacze ponad powierzchnię wody, dlatego akwarium powinno posiadać pokrywę. W przypadku gdy chcemy zasiedlić przypowierzchniową strefę wody, ten rodzaj szczupieńczyka może okazać się bardzo dobrym wyborem. Należy do rodziny szczupieńczykowatych. Jego długość to do 10 cm, rzadko więcej.
Najlepiej gdy ich dietę stanowią pokarmy żywe takie jak np.: larwy komarów i ochotek. Dodatkowo można podawać pokarmy płatkowane. Należy je żywić w sposób urozmaicony. Urozmaicona dieta sprawia, że szczupieńczyki na długo pozostają w dobrej kondycji.
Znosi na krótko obniżenie temperatury do 19-20'C. Pozwala to na zastosowania zimnej wody przy jej niewielkiej podmianie. Ogólnie preferuje temperaturę z zakresu 24-30'C.Moje są szczęśliwe w temperaturze 24.5'C
Zbiornik powinien być średni lub duży, częściowo zarośnięty z roślinami pływającymi. W 80 litrowym zbiorniku można hodować dwie pary. Do akwarium z tymi rybami poleca się rośliny takie jak: różdżyca pływająca, rogatek sztywny oraz piscja rozetkowa. Ich gęstwina zapewnia poczucie bezpieczeństwa, a także jest doskonałym miejscem do składania ikry. Nadaje się do zbiorników wielogatunkowych w których, jednak nie ma małych ryb. Mi zabił neonka. Może być agresywna w stosunku do osobników tego samego gatunku w przypadku gdy przebywa w zbyt małym zbiorniki. Często z tych walk wychodzą z uszkodzonymi płetwami na skutek ukąszeń. W normalnych warunkach płetwy powinny się same wygoić. Bystrzyki, brzanki, sumiki na ogół nie są przez niego zauważane. Szczupieńczyk pręgowany preferuje wodę miękką do średnio twardej o pH 6,5-7,5. Regularna podmiana wody wpływa pozytywnie na kondycję i samopoczucie ryb. W akwariach z ciemnym podłożem powinny być umieszczone korzenie zapewniające schronienie.
Rozmnożenie tego gatunku nie należy do zadania zbyt trudnego. Parę osobników możemy umieścić w zbiorniku tarliskowym lub pozostawić w gęsto zarośniętym zbiorniku ogólnym. Ikrę w ilości około 200 sztuk składa na roślinach. Z uwagi na to, iż młode mogą być pożarte, dorosłe osobniki odławiamy. Młode raz na jakiś czas sortujemy według wielkości, ponieważ większe osobniki mogą pożerać mniejsze. Wylęg następuje w ciągu 14 dni. Młode początkowo karmimy larwami oczlików, stopniowo przechodząc na coraz większy pokarm. Należy raz w tygodniu wymieniać około 30 % wody znajdującej się w akwarium z młodymi. Młode ryby rosną szybko i powoli zanika niebezpieczeństwo zjedzenia go przez dorosłe osobniki. Czas przeniesienia do akwarium ogólnego zależy od wielkości młodych, która zależy od temperatury i jakości wody oraz składu pokarmu. Młode osiągają dojrzałość płciową po osiągnięciu około 6 cm długości.


Polecam!
Kreator www - przetestuj za darmo