Zdjęcia podwodne. Ryby akwariowe.
Wszystko o rybkach i roślinkach. Jak czegoś brakuje to pisać na k_zdynek@wp.pl. Zdjęcia robię sama (copyright).

Motylowce


  • Opis
Motylowiec – Pantodon buchholzi. Gatunek ten spędza prawie cały czas przy powierzchni wody. Do Europy został sprowadzony w roku 1905, a już w 1912 rozstał rozmnożony przez hodowcę z Pragi – Siegel. Po zmroku jego aktywność znacząco rośnie. W żadnym wypadku nie może być hodowany przez początkującego akwarystę. Z sprawą wielkich płetw jest w stanie dokonywać długich skoków, co ułatwia mu chwytanie drobnych zdobyczy latających ponad powierzchnią wody. Dymorfizm płciowy jest zauważalny, ponieważ u samców płetwa odbytowa ma głębokie wcięcie i czarną krawędź, a u samicy ta krawędź jest prosta. Motylowiec jest delikatną rybą, wymagającą troskliwej opieki.

  • Rodzina
Motylowcowate (Pantodontidae)

  • Pochodzenie
Jest mieszkańcem tropikalnych, wolno płynących wód zachodniej Afryki (Niger, wody Kamerunu, dorzecze Konga, górna część dorzecza Zambezi).

  • Długość
ok. 15 cm.

  • Odżywianie
Zjada wyłącznie większe kęsy pokarmu, małych nie lubi. Powinien żywić się pająkami, dużymi ćmami, gąsienicami, karaluchami, świerszczami i małymi rybkami. Ewentualnie może być karmiony grubszym zooplanktonem, małymi kawałkami mięsa kładzionymi na lustro wody lub larwami owadów wodnych.

  • Temperatura
25-28 C.

  • Warunki hodowlane
Potrzebuje akwarium o dużej powierzchni. Każdy osobnik powinien mieć dostęp do wolnej powierzchni wody, ponieważ bronią swojego terytorium przed innymi motylowcami. Powinien być hodowany w zbiorniku jednogatunkowym o małym zagęszczeniu. Ewentualnie do akwarium należy dobierać odpowiednio duże gatunki ryb, by nie stały się dla niego pokarmem, ponieważ motylowiec jest drapieżnikiem. Zbiornik powinien być przykryty z pozostawioną wolną przestrzenią około 10-15 cm. Parametry wody: pH 6,0-7,0; twardość do 10 n.


  • Rozmnażanie
Jest to zadanie dosyć trudne. Po umieszczeniu pary hodowlanej w obszernym akwarium, w którym pływają rośliny. Woda powinna być miękka, temperaturze około 29 C. Przed tarłem następują długie zaloty, mogą przebiegać przez kilka dni. Tarło przebiega pod powierzchnią wody. Jaja pływają pod powierzchnią wody, są z dużą zawartością tłuszczu. Zbieramy je i przenosimy do oddzielnego zbiornika. Młode wykluwają się po około 3 dniach i osiadają na dnie. Gdy nie mają już woreczka żółciowego podpływają pod powierzchnię. Karmimy je larwami solowca, następnie mszycami muszkami owocówkami.
Kreator www - przetestuj za darmo