Zdjęcia podwodne. Ryby akwariowe.
Wszystko o rybkach i roślinkach. Jak czegoś brakuje to pisać na k_zdynek@wp.pl. Zdjęcia robię sama (copyright).

Kolcobrzuch Zielony

  • Opis rybki
Kolcobrzuch zielony - większość gatunków z rodziny kolcobrzuchowatych żyje w morzach. W ciele tych ryb, a zwłaszcza w ich gruczołach płciowych i wnętrznościach występują trujące tetradotoksyny. Jajniki ryb niektórych gatunków spotykanych u wybrzeży Japonii zawierają silna trucizną zwaną ”fugu”. Trucizna ta powoduje porażenie układu krwionośnego, nerwowego i oddechowego. Kolcobrzuch zielony woli wody słodkie i słonawe. Ma bardzo zmienne ubarwienie, a dyformizm płciowy nie występuje. Do kruszenia muszli mięczaków służą mu mocne szczęki wyposażone w ostre płytki zębowe. Płetwy grzbietowe i płetwy piersiowe są świetnie przystosowane do szybkiego zmieniania kierunku pływania, a może on nawet pływać do tyłu! Płetw brzusznych nie posiada. W razie niebezpieczeństwa ryba ta może napełnić brzuch wodą lub powietrzem, przybiera wtedy kulisty kształt, jednocześnie prostując kolce skórne. Nabrane powietrze lub wodę może równie szybko wypuścić.
  • Długość
Dorosłe osobniki dorastają do 16 cm.
  • Żywienie
Pokarmem kolcobrzucha są głównie ślimaki i małże, zjada on także dżdżownice, larwy komarów, gąsienice, wołowinę, serca i wątróbke wołową.
  • Temperatura
Kolcobrzuch zielony wymaga wody o temperaturze noirmalnej, czyli 23 -27'C.
  • Warunki hodowlane
Dojrzałe kolcobrzuchy nie są tolerancyjne i stają się napastliwe. Potrzebują obszernego, samodzielnego akwarium i z pewnością nie nadają się do akwariów zbiorowych. Akwarium powinno być obsadzone roślinami twardymi i niesmacznym, np. anubias lub sztucznym. Woda powinna mieć odczyn pH neutralny i być twarda oraz zawierać dodatek soli (1 łyżeczka na 4,5 l)
  • Rozmnażanie
Tarło przebiega identycznie jak u pielęgnicowatych. Samica składa 200-300 jaj na kamieniu. Samczyk opiekuje się ikrą. Młode wylegają się po 6-8 dniach, po czym samiec przenosi je do dołeczka w piasku. Młode są bardzo wybredne i najchętniej jedzą larwy solowca.
Kreator www - przetestuj za darmo