Zdjęcia podwodne. Ryby akwariowe.
Wszystko o rybkach i roślinkach. Jak czegoś brakuje to pisać na k_zdynek@wp.pl. Zdjęcia robię sama (copyright).

Babka Złota


Opis

Babka złota – Brachygobius xanthozona. Rybkę te akwaryści nazywają „trzmielem” ze względu na jej ubarwienie. Do Europy została ona sprowadzona w 1905 roku, ale nigdy nie cieszyła się zbytnią popularnością. Dyformizm płciowy jest mało widoczny – samica ma jedynie pełniejszy brzuch. W akwarium trzyma się zwykle kilka osobników i stopniowo oddziela tworzące pary. Charakterystyczną cech rodziny babkowatych są zrośnięte płetwy piersiowe, które tworzą przyssawki, umożliwiające mocne przyczepienie się do podłoża.

Rodzina

Babkowate.

Pochodzenie

Zasiedla ona słodkie i słonawe wody ujść rzek Sumatry, Borneo i Jawy.

Długość

Osiąga długość 2,5 - 4,5 cm.

Odżywianie

Babki jadają głównie żywy pokarm: rureczniki, wioślarki, widłonogi, solowce i inne drobne zwierzątka.

Temperatura

Toleruje zakres temperatur 24-29 C.

Warunki hodowlane

Babka złota wymaga specyficznego środowiska, dlatego nie należy jej trzymać w akwarium wielogatunkowym. Powinna ona przebywać w akwarium osobnym ze skalistym dnem. Woda musi być kryształowo czysta, wolna od związków azotowych. Przy wymianie wody należy dodawać regularnie sól morską.

Rozmnażanie

Tarło powinno się odbywać w akwarium ok. 20 litrowym z wodą z dodatkiem soli ok. jednej łyżeczki na 10 l. na dnie umieszczamy doniczkę z wybitym dnem lub ułożone kamienie w kształcie groty. Samica składa na suficie groty 100-150 jaj. Jaj są kształtu kropli wody, umocowane cieńszym końcem do podłoża. Samiec siada na jajach i porusza je. Samice można wtedy już usunąć z akwarium. Larwy wylęgają się po 5-6 dniach i maja średnicę 2 mm i są przezroczyste. Nie maja woreczka żółtkowego i natychmiast zaczynają pobierać pokarm. Jak wyklują się młode można usunąć także samca. Młodym należy podawać najświeższe i najmniejsze larwy solowca lub widłonogów, a także „pył” wrotkowy. Rosną bardzo wolno, po trzech tygodniach osiągają wielkość 5 mm.

Kreator www - przetestuj za darmo